مانوستیک

معماری پایدار

مانوستیک

معماری پایدار

۰۵ خرداد ۹۷ ، ۲۰:۱۷

ترفندهای رندر در بلندر Blender

برای این که ساعتها منتظر پایان رندرینگ نباشید، ۱۳ ترفند را می توانید انجام بدهید. تعداد کمی از کاربران می دانند که می توانند این زمان رندرینگ را با کمی تنظیم به نصف برسانند. ویژگی های مکنده CPU به صورت پیشفرض طوری تنظیم شده که توسعه دهندگان Blender بتوانند از اینکه بهترین رندر را به دست می آورند، اطمینان حاصل کنند. اگرچه وقتی شما هنوز روی صحنه کار می کنید و هنوز نیازی به دیدن تصویر نهایی ندارید، بهتر است این ویژگیها را غیر فعال کنید. در این مقاله ۱۳ روش افزایش سرعت رندرینگ را ارائه می دهیم:

۱-گزینه Ray Tracing را غیر فعال کنید

اگر قبلا این نکته را نمی دانستید، بهتر است بدانید که Ray Tracing سرعت CPU ها را کند می کند. فعال بودن این حالت، زمان رندرینگتان را ده برابر می کند. بنابراین اگر پروژه تان به Reflections، Ambient occlusions یا ray shadows نیاز نداشت، این مکنده CPU را غیر فعال کنید.

۲- کم کردن مراحل Subsurf

وقتی ۵ ماه روی یک صحنه مشغول به کار هستید، به راحتی فراموش می کنید که در ابتدا، یک لاستیک اتومبیل را در ۶ مرحله انجام Subsurf درست کرده اید. با یک نگاه به صحنه تان و بررسی هر مرحله Subsurf اجرایی می توانید زمان زیادی را در اجرا صرفه جویی کنید.

۳- سایه های نرم را غیر فعال کنید

آیا واقعا انجام این کار لازم است؟ اگر نمی خواهید ساعتها وقت صرف رندرینگ کنید، Soft size و Samples را برای هم لامپهای Spot روی ۱ تنظیم کنید.

۴- Simplification را فعال کنید

یکی از ویژگی های کمتر شناخته شده در Blender گزینه Simplify است که به شما این امکان را می دهد تا محدودیت های کلی در subdivision، Shadow samples و AO and SS را طوری که بتوانید سریعا رندرهای پیش نمایش را ایجاد کنید، تنظیم نمایید. اگر باید تست و تنظیمات زیادی انجام دهید، قطعا فعال کردن این ویژگی را فراموش نکنید.

۶- Blurry reflections یا بازتابهای تار را غیر فعال کنید

اگر خیلی مدلسازی کاراکتر انجام می دهید، احتمالا از قبل این را می دانستید، اما برای آنهایی که نمی دانند: پراکندگی زیر سطحی (Subsurface Scattering) زمان رندرینگ را به طرز عجیبی چندین برابر می کند. تنها زمانی آن را فعال کنید که رندر نهایی را ایجاد می کنید.

یک تست سریع نشان می دهد که غیر فعال کردن این گزینه می تواند تا ۶ برابر زمان رندرینگتان را کاهش دهد.

۸- Shadows را غیر فعال کنید

اگر از صحنه نهاییتان رندر نگرفته اید، غیر فعال کردن shadows در مدتی که مشغول رندرگیری از پیش نمایش ها هستید، می تواند کمک کننده باشد.

۹- Anti-Aliasing را غیر فعال کنید

ویژگی دیگری که می تواند زمان رندرینگتان را بالا ببرد، گزینه anti_aliasing است که به طور پیش فرض فعال است. کار این گزینه اینست که اطمینان می دهد تمام لبه ها در صحنه تان نرم و بدون دندانه هستند. اما اگر هنوز از صحنه نهایی رندر نگرفته اید، آن را غیر فعال کنید تا زمان رندرینگتان به نصف برسد.

۱۰- مقادیر مربوط به Tiles را افزایش دهید

Tiles جعبه های کوچکی هستند که وقتی Blender مشغول رندرگیری از صحنه است، آنها را می بینید. افزایش Tiles زمانی توصیه می شود که رندرگیری از یک صحنه با سایز بزرگ اتفاق می افتد و به هسته های CPU برای پردازش بخش های کوچکتر نیاز است. این کار باعث می شود که تمام هسته های CPU در خدمت رندرینگ باشند تا تمام شود، بدون اینکه یک هسته قبل از دیگری به کارش پایان دهد.

۱۱- کار Baking را شروع کنید

هر وقت رندر می گیرید، Blender باید تمام Shadows، ambient occlusion و نوردهی یا همان lighting در صحنه را محاسبه کند. اگر مشغول ساختن یک انیمیشن هستید، موکدا توصیه می شود که تمام این داده ها را طوریBake کنید که Blender تنها نیاز داشته باشد آن را یکبار محاسبه کند. اگر نمی دانید چطور این کار را انجام دهید، Wiki entry را بررسی کنید.

۱۲- متریال ها را non-traceable کنید

با لغو انتخاب Tracable در بخش materials، شما آن متریال را از محاسبه ray tracing کنار خواهید گذاشت. این کار چندین ساعت در زمان رندرینگ صرفه جویی می کند. اگر شما یک آبجکت پیچیده دارید که نیازی به سایه ها (Shadows) یا بازتاب ها (Reflections) ندارد، پس این گزینه را غیر فعال کنید. از اینکه صحنه تان چقدر سریعتر پردازش می شود، شگفت زده خواهید شد.

۱۳- dimensions را کم کنید

یک ترفند مشخص که زود هم فراموش می شود. تنظیم درصد resolution روی ۵۰% سرعت رندر را تا ۴ برابر بیشتر خواهد کرد.